Dom opieki Seniora Warszawa "Senior Med"

Zadzwoń 537 375 375

Aktywizacja osób starszych w Domu Opieki Senior Med

Aktywizacja osób starszych to zadanie, które stoi dziś przed wszystkimi placówkami świadczącymi usługi dla seniorów. Obok zapewnienia opieki i bezpieczeństwa niezbędna do osiągnięcia dobrostanu jest różnego rodzaju aktywność. Jak wygląda aktywizacja osób starszych w domu seniora? O tym w artykule.

Aktywizacja osób starszych – ważny temat!

Aktywne spędzanie wolnego czasu jest ważne dla każdego człowieka. Szczególnie seniorzy nie powinni pozostawać w bierności. Nic bowiem nie działa na nich tak destrukcyjnie jak poczucie zastoju i stagnacji. Zaangażowanie we wszelkie zajęcia aktywizacyjne osób starszych jest z tego powodu ogromnie ważne dla ich samopoczucia, a nawet zdrowia. Właściwe zagospodarowanie czasu wolnego jest szansą na godną starość w domu opieki. Można przecież dostosować aktywności i zajęcia do potrzeb, wieku i możliwości. Na każdym etapie życia człowieka warto się realizować i spędzać czas miło, kreatywnie i ciekawie.

Jak wygląda aktywizacja osób starszych w domu opieki?

Osoby starsze mają w domu opieki różne możliwości i formy aktywizacji. Regularnie są zachęcane do aktywności fizycznej, która jest bardzo ważna dla zapewnienia dobrej kondycji ciała. Są również angażowane w życie społeczne placówki. Okazję ku temu stanowią różnego rodzaju uroczystości, urodziny pensjonariuszy i święta, ale również codzienne spotkania w gronie rówieśniczym.

Ważną aktywnością w wieku późnej dorosłości jest trening umysłu, dlatego w ramach terapii zajęciowej proponuje się podopiecznym np. gry planszowe i łamigłówki. Organizowanie zajęć tego typu opóźnia procesy starzenia się mózgu i stanowi profilaktykę chorób otępiennych w każdym wieku. Nie oznacza to jednak, że osoby chore nie mogą z nich korzystać. Dla seniorów z demencją lub Alzheimerem dobiera się odpowiednie formy pracy i pomoce terapeutyczne, by oni również mogli cieszyć się z aktywności.

Aktywizacja seniorów w domu opieki Senior Med

Aktywizacja seniorów w domu opieki Senior Med

Rytm życia Domu Opieki Senior Med jest zaplanowany w taki sposób, by pensjonariusze mieli czas na aktywność. Wszystkie propozycje zajęć dostosowane są do potrzeb i możliwości osób starszych. Codziennie odbywa się blok terapii zajęciowej dla seniorów, podczas której mogą ćwiczyć i podtrzymywać najważniejsze sprawności. Duży nacisk jest kładziony na trening umysłu, więc seniorzy zachęcani są do ćwiczenia pamięci. Odbywa się ono poprzez zabawę i korzystanie ze znanych i lubianych pomocy terapeutycznych: gier planszowych, szachów, puzzli itp.

Ważne jest również inicjowanie kontaktów międzyludzkich podtrzymujące umiejętności komunikacyjne i społeczne. To sposób na miłe i wesołe spędzanie wolnego czasu. A okazją ku temu są zajęcia z muzykoterapii cieszące się uznaniem wśród osób starszych. Nie od dziś przecież wiadomo, że słuchanie i tworzenie muzyki ma dobroczynny wpływ na seniorów. Oprócz tego, że doskonale relaksuje i poprawia nastrój, przywołuje pozytywne wspomnienia i jest okazją do rozmów. Natomiast śpiewanie ulubionych melodii powoduje ogromną radość.

Dużym atutem Domu Opieki Senior Med jest tętniący życiem ogród. Jego  wyposażenie w pełni pozwala cieszyć się z uroków przebywania na świeżym powietrzu. Drewniana altanka, meble ogrodowe, huśtawki oraz fontanna z ławeczkami to przestrzeń, gdzie seniorzy chętnie się spotykają. Jest również kapliczka, przy której wiosną i latem odprawiane są msze święte. Pensjonariusze mają zatem możliwość rozwoju duchowego i religijnego. Wszystko to sprawia, że seniorzy chętnie korzystają z zajęć aktywizacyjnych i w domu seniora czują się dobrze.

Jeśli masz pytanie odnośnie funkcjonowania placówki Senior Med – pytaj śmiało!  Tel: 537 375 375 (www.seniormed.pl)