Dom opieki Seniora Warszawa "Senior Med"

Zadzwoń 537 375 375

Choroba Parkinsona – jak z tym problemem radzimy sobie w Domu Opieki Senior Med

Choroba Parkinsona to jedno z najczęściej występujących schorzeń neurodegeneracyjnych, z którym mierzą się pensjonariusze Domu Opieki Senior Med w Wiązownie koło Warszawy. Szacuje się, że choroba Parkinsona utrudnia funkcjonowanie prawie 100 tys. ludzi w Polsce, z czego większość z nich stanowią seniorzy powyżej 65 roku życia. Za charakterystyczne dla choroby Parkinsona zaburzenia motoryczne odpowiada obniżenie produkcji dopaminy spowodowane postępującym wyniszczaniem komórek nerwowych istoty szarej odpowiedzialnej za utrzymanie postawy ciała i koordynację ruchów.

Przyczyny i profilaktyka choroby Parkinsona

Setki badań i opracowań naukowych do dziś nie odpowiedziały jednoznacznie na pytanie dotyczące przyczyn występowania choroby Parkinsona. Niektóre z nich kierują się w stronę uwarunkowań genetycznych, inne chorobę Parkinsona łączą z substancjami znajdującymi się w żywności i powietrzu a także tych dostających się do organizmu wskutek przebytych infekcji i chorób. Brak dokładnych informacji o przyczynie jej występowania sprawia, że profilaktyka zapobiegawcza Parkinsona opiera się wyłącznie na wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia i diety.

W domu opieki Senior Med doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu diety na zdrowie i samopoczucie każdego seniora, dlatego w naszych jadłospisach każdego dnia znajdują się produkty wykazujące działanie neuroprotekcyjne. Dieta seniora zmagającego się z chorobą Parkinsona powinna obfitować w:

  • Karotenoidy – mają silne właściwości antyoksydacyjne, zmniejszają stres oksydacyjny
  • Sulforafan – wykazuje silnie działanie przeciwutleniające, redukuje wolne rodniki
  • Koenzym Q10 – niektóre z przeprowadzonych badań, powiązują jego niedobór z podwyższonym ryzykiem występowania chorób neurodegeneracyjnych
  • Kwas DHA – spowalnia tempo niszczenia komórek dopaminergicznych
  • Kurkiminę – wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, chroni komórki przed uszkodzeniami
  • Kwas ursolowy – zmniejsza wytwarzanie cytokin prozapalnych, hamuje produkcję wolnych rodników

Choroba Parkinsona Leczenie

W leczeniu choroby Parkinsona, w zależności od wieku, stanu zdrowia i stopnia zaawansowania choroby wykorzystuje się leczenie farmakologiczne, rehabilitację i leczenie operacyjne. Leczenie wszystkich chorób neurodegeneracyjnych powinno wdrażać się w ich wczesnym stadium, niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów.

Pierwszy etap leczenia opiera się na włączeniu leków dopaminergicznych, które poprawiają samopoczucie chorego i niwelują pierwsze objawy choroby. Leczenie to trwa często nawet kilka lat, jednak ze względu na postępujący charakter choroby, z czasem powoli obniża skuteczność, następnie tracąc ją całkowicie. W zaawansowanym stadium choroby lekarze decydują się na hamowanie poszczególnych enzymów, wdrożenie agonistów receptorów dopaminowych lub leczenie operacyjne. Nieodłącznym elementem leczenia w chorobie Parkinsona jest rehabilitacja, której wdrożenie zaleca się bezpośrednio po postawieniu diagnozy.

W Domu Opieki Senior Med wszyscy nasi pensjonariusze objęci są autorskim programem rehabilitacji grupowej zdrowy senior, stworzonej w celu zapewnienia atrakcyjnej formy aktywności dla wszystkich seniorów, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Jeśli masz pytanie odnośnie funkcjonowania placówki Senior Med – pytaj śmiało!  Tel: 537 375 375 (www.seniormed.pl)