Dom opieki Seniora Warszawa "Senior Med"

Zadzwoń 537 375 375

Seniorzy każdego dnia borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. O szerokim spektrum schorzeń, jakie utrudniają IM codzienne funkcjonowanie można pisać w nieskończoność. Rzadko jednak wspomina się o samotności, która odbiera radość życia tysiącom osób starszych każdego dnia. Każdy z nas jest istotą społeczną a kontakt z drugim człowiekiem jest wpisany w naszą naturę. Samotność seniorów często jest bagatelizowana, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, jakie za sobą niesie. Obniżenie nastroju i tęsknota za dawną aktywnością to tylko początek. Nieprzemijająca samotność może powodować również niezwykle groźne choroby somatyczne a nawet depresję. Niepokojące wyniki badań wykazują, że już co 3 na 10 seniorów regularnie odczuwa samotność, która spowodowana jest najczęściej:

 

 • niepełnosprawnością
 • śmiercią współmałżonka
 • chorobą
 • przejściem na emeryturę
 • czasowym lub stałym unieruchomieniem
 • zmianą miejsca zamieszkania
 • oddalonym miejsca zamieszkania

 

Długotrwała samotność osób starszych jest jedną z najczęstszych przyczyn depresji, która dotyka prawie 30% osób powyżej 65 roku życia. Przewlekłe bóle, osłabienie, wahania nastroju i zobojętnienie często przypisywane są chorobom wieku starczego, a sama depresja długo pozostaje nierozpoznana. Więcej o depresji seniorów, dowiesz się z naszego artykułu Depresja osób starszych – rozpoznanie, objawy, leczenie.

 

Metody zapobiegania samotności

 

Samorządom i organizacjom pozarządowym samotność seniorów jest znana, dlatego wiele z nich organizuje różne formy aktywności z których chętnie korzystają seniorzy. Do najpopularniejszych aktywności przeznaczone seniorom należy zaliczyć:

 

 • wyjazdy turystyczne kierowane do osób starszych
 • zabawy i imprezy skierowane do osób starszych
 • aktywności w klubach seniora lub lokalnych domach kultury
 • kursy komputerowe
 • nauki na uniwersytecie trzeciego wieku

 

Wszystkie te miejsca zrzeszają osoby starsze narażone na samotność. Są to jednak miejsca skierowane do seniorów którzy nie mają problemów z samodzielnym przemieszczaniem się. Seniorom unieruchomionym, skazanym na samotność czterech ścian własnego mieszkania pozostają wizyty pracownika socjalnego, odwiedziny rodziny lub przeprowadzka do jednego z jej członków. Przeprowadzka będąca szansą na bliższą relację z rodziną ze względu na nadmiar obowiązków zawodowych i rodzinnych potencjalnego opiekuna często nie przynosi pożądanych efektów a sam senior czuje się ciężarem. Alternatywą dla opieki nad seniorem jest Dom Opieki Senior Med w Wiązownie w pobliżu Warszawy, który oferuje opiekę dzienną lub długoterminową. Seniorzy początkowo sceptycznie odbierają propozycję przeprowadzki do domu opieki. Jest to reakcja całkowicie naturalna i zrozumiała bowiem większość seniorów odczuwa lęk przed zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania. Z doświadczenia wiemy, że obawy jakie towarzyszą seniorom mijają już po kilku dniach aklimatyzacji. Aktywności, w tym codzienna terapia zajęciowa, którą oferuje Dom Opieki Senior Med, skutecznie jednoczą seniorów i tworzą między nimi więzi, które sprawiają, że każdemu z naszych podopiecznych obca jest samotność.

Jeśli masz pytanie odnośnie funkcjonowania placówki Senior Med – pytaj śmiało!  Tel: 537 375 375 (www.seniormed.pl)