Dom opieki Seniora Warszawa "Senior Med"

Zadzwoń 537 375 375

Żywienie osób starszych – Dom Opieki Senior Med Wiązowna

Żywienie osób starszych leży u podstaw właściwej opieki. Dieta seniora powinna być zbilansowana i odpowiednia do różnego rodzaju schorzeń. Ważne, by uwzględniała również preferencje osób starszych. Jak wygląda prawidłowe żywienie seniorów? O tym w artykule.

Żywienie osób starszych – najważniejsze informacje

Posiłki dla seniorów muszą obfitować w świeże warzywa i owoce, będące źródłem witamin i mikroelementów. Najlepsze dla zdrowia są produkty nieprzetworzone i świeżo przygotowane. Ważne, aby dieta osób starszych uwzględniała różne choroby metaboliczne. Właściwe leczenie cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnienia w znacznej mierze zależy od diety.

W żywieniu osób starszych należy pamiętać o odpowiedniej konsystencji posiłku. Wielu seniorów ma problem z rozdrabnianiem i połykaniem pokarmów, dlatego dla nich warto wybrać formę płynną. Sprawdzą się tu zupy, koktajle, smoothie, musy i przeciery owocowe. Należy zadbać, by menu było łatwostrawne, a przy tym smaczne. Odpowiedni dobór produktów, ziół i przypraw daje możliwość stworzenia atrakcyjnych smakowo i bogatych w składniki odżywcze pokarmów.

Kluczową rolę w prawidłowym trawieniu odgrywa regularność spożywania posiłków. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, która znajduje się u podstaw Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym Instytutu Żywności i Żywienia. Oprócz tego zalecane jest nawodnienie organizmu. Ilość i jakość wypijanego płynu ma bardzo duże znaczenie. Przyjmuje się, że osoby starsze powinny pić ok. 2 litrów wody.

Żywienie osób starszych – Dom Opieki Senior Med Wiązowna
Żywienie osób starszych – Dom Opieki Senior Med Wiązowna

Problemy żywieniowe seniorów. Jak im zaradzić?

Największym problemem żywieniowym polskich seniorów jest źle zbilansowana dieta, która prowadzi do niedoborów. Zbyt mała ilość białka, a za duża tłuszczu często powoduje nadwagę i otyłość. Dodatkowo nadmiar cukru i soli, przyczynia się do występowania chorób metabolicznych. Jedząc przetworzoną i bezwartościową żywność seniorzy nie dostarczają organizmowi witamin i składników mineralnych potrzebnych do zachowania zdrowia. W diecie osób starszych powinno być jak najwięcej warzyw i produktów pełnoziarnictych. Jeśli występuje problem podjadania między posiłkami, zamiast słodkich przekąsek lepiej sięgać po owoce.

Istotnym problemem osób starszych jest monotonna dieta, która może powodować nie tylko niedobory witamin, ale również niechęć do jedzenia. Dodatkowo po 60. roku życia organizm może mieć problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Wiele chorób i leków osłabia wchłanianie, więc potrzebna może być suplementacja. Jeśli do tego dochodzi brak apetytu to warto zadbać o atrakcyjny wygląd i smak posiłków. W przypadku kłopotów z przyjmowaniem pokarmów lub poważnych chorób powodujących wyniszczenie organizmu i utratę wagi należy rozważyć przyjmowanie żywieniowych produktów medycznych.

Żywienie osób starszych – Dom Opieki Senior Med Wiązowna
Żywienie osób starszych – Dom Opieki Senior Med Wiązowna

Żywienie osób starszych w domu opieki Senior Med

Menu w Domu Opieki Senior Med jest zawsze dostosowane do potrzeb seniorów. Jego podstawę stanowią zdrowe i naturalne produkty spożywcze, takie jak warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Zbilansowana dieta jest nie tylko odżywcza i bogata w witaminy i minerały, ale i smaczna. W ofercie placówki są diety dostosowane do różnych chorób i problemów osób w starszych. Personel aktywnie zachęca do spożywania posiłków i udziela pomocy w przyjmowaniu pokarmów przez osoby niesamodzielne.

Odpowiednie żywienie osób starszych w placówce Senior Med stanowi również profilaktykę wielu chorób. Personel szczególnie dba o bilanse wodne pensjonariuszy, mając na uwadze jak ważne w starszym wieku jest nawodnienie organizmu. Zachęca do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu, niezwykle istotnej dla zdrowia, życia i dobrostanu.